Sürdürülebilir Yaşam Nedir?

Yeni Başlayanlar İçin Sürdürülebilir Yaşam Rehberi

Sürdürülebilir yaşamı duydunuz mu? Birçoğumuz Dünya Ana üzerindeki etkimizi en aza indirdiğimiz basit bir yaşam arayışındayız. 

Sürdürülebilir yaşam ilk başta kulağa zor gelebilir, ancak yeni başlayanlar için bile şaşırtıcı derecede kolaydır. Bu, hayatınızdaki her lüks veya konfordan vazgeçmek anlamına gelmez. Bu gerçekten basit değişiklikler ve ayarlamalar yapmakla ilgilidir.

Sürdürülebilir yaşamı merak ediyorsanız ya da denemeyi düşünüyorsanız, hareket hakkında bilmeniz gerekenler ve yeni başlayanlar için kolay sürdürülebilir yaşam fikirleri burada.

Sürdürülebilir Yaşam Nedir?

Sürdürülebilir yaşam hareketinin temelinde, insanların gezegenimiz üzerinde önemli bir etki yarattığı fikri yatmaktadır. Sadece tek bir dünya var ve öğrendiğimiz gibi, mevcut faaliyetlerimizin çoğu çevreye zarar veriyor.

Sürdürülebilir yaşam ve minimalizmin birbiriyle bağlantılı olduğunu gördük. Basit, amaca yönelik bir yaşam tarzına doğru ilerledikçe, dünya üzerindeki etkimiz azaldı. Doğayla ve etrafımızdaki dünyayla daha fazla bağlantı kuruyoruz. Faaliyetlerimiz otomatik olarak daha sürdürülebilir oluyor.

Şimdi, sürdürülebilir yaşamın asla arkadaşlarla dışarıda bir akşam yemeğinin tadını çıkarmamak, beğendiğiniz kıyafetleri satın almamak veya tatile çıkmamak anlamına geldiğini düşünebilirsiniz, ancak bu hiç de doğru değil. Herhangi bir faaliyeti daha sürdürülebilir hale getirmek için küçük adımlar vardır.

Sürdürülebilirlik, dünya üzerindeki etkinizi en aza indirmek anlamına gelir. Bu, “iz bırakma” zihniyetini benimsemek, arkanızı temizlemek ve gezegene özen göstermekle ilgilidir.

Çocuklarımıza tadını çıkarabilecekleri temiz bir dünya bırakmak istiyoruz. Dünyanın gelecekte de sağlıklı kalmasını sağlamak için sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimseyin. 

Yeni Başlayanlar İçin Sürdürülebilir Yaşamı Benimsemenin 13 Kolay Yolu

1. Kapları Yeniden Kullanın

Kavanoz, çöp kutusu veya teneke kutuda paketlenmiş bir ürün satın aldığınızda; “Bu kabı nasıl yeniden kullanabilirim?” diye düşünün. 

Evimize getirdiğimiz pek çok eşyayı yeniden kullanabiliriz. Kavanozları ve teneke kutuları bahçede, mutfakta ve evinizin diğer birçok odasında yeniden kullanabilirsiniz. Ayrıca dışarıda yemek yerken yanımızda kaplar getirebiliriz (ve tek kullanımlık paket servis kaplarından kaçınabiliriz).

Bir ürün satın aldığınızda, sadece içindeki ürüne değil, ambalajına da dikkat edin. Ambalajı en aza indirmenin bir yolu var mı? Eğer yapamıyorsanız, kabı nasıl yeniden kullanacak veya geri dönüştüreceksiniz?

2. Plastik Kullanmayı Bırakın

Plastik kullanımına karşı bir hareket var. Birçok plastik türünün geri dönüşümü zordur (geri dönüşüm kutusuna girseler bile). 

Daha da kötüsü, plastik çöp sahalarımızda ve okyanuslarımızda birikiyor. Kağıt, kenevir ve diğer doğal malzemeler gibi çabuk bozulmaz. Yeniden kullanımı alüminyumdan daha zordur.

Bunlar, kullanmamanız gereken sıradan plastiklerden sadece birkaçı:

 • İçme pipetleri
 • Sandviç poşetleri
 • Bardaklar
 • Mutfak Eşyaları
 • Oyuncaklar
 • Alışveriş çantaları
 • Su şişeleri
 • Gıda kapları
 • Ürün torbaları
 • Kozmetik kavanozları

Plastik kullanımımızı azaltmak için hep birlikte çalışırsak, çevre üzerinde önemli bir etki yaratmış oluruz. Bir dahaki sefere bir ürün satın aldığınızda, plastik bir kapta gelmeyen bir ürün seçin. Kahve fincanınızı kafeye getirin. Mümkün olduğunda plastiği reddedin. Bu, yeni başlayanlar için bile sürdürülebilirliği benimsemenin basit bir yoludur.  

3. Kumaş Bezleri Seçin

Kağıt havlular kompostlanabilir (boyalı olmamaları koşuluyla), ancak birçok tek kullanımlık temizlik bezi kimyasal temizleyiciler içerir. 

Kağıt havlu ve kağıt mendillerin bile parçalanması zaman ve enerji alır. Bu ürünlerin çoğu taşınmak, ayrıştırılmak ve bertaraf edilmek üzere otomatik olarak çöpe atılır. Aynı şey evrak yığınlarınız için de geçerlidir. Kağıtların geri dönüşümü enerji gerektirir ve çevresel bir etki yaratır.

Kendi temizlik mendillerinizi yapmayı düşünün. Kağıt havlu yerine bez kullanın. Kağıt mendil yerine mendil tercih edin. Kurutma kağıtları yerine yün kurutma topları kullanın. 

Tek kullanımlık ev ürünleri, kağıtlar ve mendiller ilk başta zararsız gibi görünse de giderek artar. Mümkün olduğunca kumaş kullanmak ve yeniden kullanmak daha sürdürülebilirdir. 

4. “Tek Kullanımlık Ürünlerden” Kaçının

Kahve kapsülleri, kağıt bardaklar, sandviç poşetleri, yüz kremi kapsülleri ve kontakt lens kapları tek kullanımlık ürünlerden sadece birkaçıdır.

Bu ürünleri bir kez kullanırız ve sonra çöpe atarız. Birçok yiyecek ve içecek kabı da tek kullanımlıktır. Ambalaj ve nakliye kaplarına da bakın. Bu ürünlerin çöpe atılmadan önce tek bir amacı vardır.

Bir ürünü her kullandığınızda, yarattığı etkiyi düşünmek için bir an duraklayın. Ne kadar tek kullanımlık ürün kullandığınızı merak ediyorsanız, bir hafta boyunca çöp kutunuzu kontrol edin. Sizi şok edebilir!

Basit, sürdürülebilir bir yaklaşım, satın aldığımız her üründen birden fazla kullanım elde etmek anlamına gelir. Yeni bir ürün satın almadan önce, onu kaç kez kullanabileceğinizi düşünün. Eğer cevap bir ise, bir alternatif bulun.

5. Çevre Dostu Şirketlerden Alışveriş Yapın

Çevreci olmanın moda ya da stilden vazgeçmek anlamına geldiğini mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün! Sürdürülebilir yaşamı uyguladığınız için favori markalarınızdan vazgeçmenize gerek yok.

Çevre dostu giyim seçeneklerini araştırırken, ne kadar çok harika, yüksek kaliteli, modaya uygun markanın sürdürülebilir ürünler sunduğunu görünce şaşırdık. 

Bilinçli alışveriş, dünya, insanlar ve hayvanlar üzerindeki etkilerini önemseyen perakendecileri ziyaret etmek anlamına gelir. Satın almadan önce şirketin sürdürülebilirlik uygulamalarına bakın. 

 • Yerel mi yoksa nakliye en aza mı indirilmiş?
 • Üretimlerini dengeliyorlar mı? 
 • Ürünleri organik mi? Zulüm içermiyor mu? 
 • Çevre dostu hammaddeler seçiyorlar mı? 
 • Peki ya insan hakları-işçilerini önemsiyorlar mı? 
 • Fabrikalarının ve üretimlerinin çevresel etkileri konusunda endişe duyuyorlar mı? 

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda şirket var. Sürdürülebilirlik konusunda daha sorumlu ve vicdanlı bir yaklaşım benimseyen işletmeleri destekleyin. 

6. Toplu Satın Alın

 • Mümkün olduğunca çiftçi pazarına gidin, yerel satıcılardan satın alın ve kooperatifleri destekleyin. Gıdaları toplu olarak satın alabiliyorsanız, bunun için gidin ve kaplarınızı getirin. Ürün poşetlerini de es geçin. Ürünleri kağıt torbalarda saklayın veya eve gittiğinizde bez torbalar kullanın.
 • Diğer ürünleri de toplu olarak satın almayı düşünün. Ürünler genellikle toplu alımlarda birlikte paketlenir, bu da onları daha çevre dostu ve sürdürülebilir hale getirir. Ambalajı en aza indirmek neredeyse her zaman sürdürülebilir yönde atılmış bir adımdır. 
 • Toplu alımlar sadece gıda ile sınırlı değildir. Güzellik ve ev malzemeleri de toplu olarak satın alınabilir. Hatta bazı mağazalar bir kap getirmenize izin vererek (Lush gibi) satın alma işleminizi daha da sürdürülebilir hale getirir.

7. Mümkün Olduğunda Kendin Yap

Doğal çözümler neredeyse her zaman daha sürdürülebilirdir. Çilek, yulaf ezmesi veya avokadodan kendin yap yüz maskesi yapmak cildiniz için süslü paketli maskeler kadar besleyicidir (ancak atık oluşturmaz).

Satın almak yerine kendiniz yapabileceğiniz ürünler şunlardır:

 • Hediyeler (ev yapımı bir hediye her zaman anlamlıdır)
 • Tatlılar 
 • Sarma 
 • Kartlar
 • Yüz ve vücut scrubları
 • Sabunlar
 • Mumlar
 • Unlu mamuller (ev yapımı kurabiye ve kekler daha az işlenmiş ve koruyucusuzdur)

Eğer çok yaratıcıysanız, dikiş dikmeyi, örgü örmeyi ve bahçeyle uğraşmayı bile öğrenebilirsiniz. Bu kendin yap teknikleri, aileniz ve arkadaşlarınız için sürdürülebilir hediyeler ve eşyalar yaratmanıza yardımcı olacaktır.

8. Doğal Temizleyiciler Kullanın

Kabartma tozu, limon suyu, uçucu yağlar ve sirke harika temizleyicilerdir! Ahşabı üzüm çekirdeği yağı veya zeytinyağı ile işleyin ve cilalayın. 

Her türlü farklı temizlik ihtiyacı için doğal kastil sabunu (Dr. Bronner’s gibi) kullanın. Duşta, ev temizleyicisi olarak, hatta dişlerinizi fırçalamak için bile kullanabilirsiniz (bunu denemedik, bu yüzden lezzetli olduğuna söz veremeyiz)!

Mağazadan alınan birçok ev temizleyicisi plastik ambalajlarda gelir. Bu kaplar her zaman geri dönüştürülebilir veya çevre dostu değildir. 

Daha da endişe verici olanı, çoğu ev temizleyicisi sert kimyasallar ve hatta kanserojen maddeler içerir. Bu temizleyiciler sizin ve ailenizin sağlığı için zararlıdır.

Temizleyicileri siz ürettiğinizde, içlerinde ne olduğunu tam olarak bilirsiniz. Toksik değildirler ve herkes için güvenlidirler.  

9. Geri Dönüşüm 

Sürdürülebilir yaşamı benimsemek istiyorsanız, geri dönüşüm konusunda ciddi olun. 

Şimdi, çoğumuz geri dönüşüm için zamanımız olmadığını düşünüyoruz. Çöpleri kutulara ayırmak çok uzun sürüyor. Zaten hangi konteynere atacağımızı bile bilmiyoruz.

Biz de eskiden böyle hissederdik. Her zaman geri dönüştürmeye çalışırdık ama çok dikkat etmezdik.

Daha sürdürülebilir yaşamaya başladıktan sonra, geri dönüşüm kodlarını öğrenmenin yararlı ve gerekli olduğunu fark ettik. Artık neredeyse gittiğim her yerde geri dönüşüm konteynerleri gördüğümüzde şaşırıyoruz.

Daha az satın alın. Sadece ihtiyacınız olanı satın almaya odaklanın. En sürdürülebilir seçeneği seçin ve bir ürüne ihtiyacınız olduğunda, ambalajını her zaman geri dönüştürün. 

10. Bahçe ve Kompost

Sürdürülebilir yaşam tamamen toprakla olan bağımızı kutlamakla ilgilidir. Doğayı takdir etmenin toprağı kazmaktan daha iyi bir yolu yoktur.

Bahçe için araziniz olmasa bile, bir pencere kenarında ot veya bir kapta marul yetiştirmeyi düşünün. Bunlar yetiştirmesi kolay ürünlerdir ve çok az yer kaplarlar. Bir topluluk bahçesini de paylaşabilirsiniz.

Eğer bir bahçe için yeriniz varsa, mümkün olduğunca çok yiyecek yetiştirin. Sağlıklı bir domates bitkisi düzinelerce meyve verecektir. Kabak, marul, brokoli, karnabahar ve diğer yenilebilir bitkiler sizi ve ailenizi birçok öğün besler. Ayrıca, kendi yetiştirdiğiniz yiyecekleri yemek çok tatmin edicidir. 

Arı otu gibi, kelebekler ve arılar gibi tozlayıcılara hitap eden bitkiler ekin. Bitkilerinize asla kimyasal gübreler, yabani ot öldürücüler veya böcek ilaçları püskürtmeyin. Bunun yerine çevre dostu organik çözümler arayın.

Kompost yapmak da kolaydır ve eğer bir bahçe yetiştiriyorsanız çok faydalıdır. Süslü kompost kutularına ve araçlarına da ihtiyacınız yok. Kömür filtreli basit bir tezgah üstü kompost kutusu ve delikli bir dış mekan kutusu bahçenizi sağlıklı tutacaktır.

Kompostlama, gıda atıklarını azaltmanın harika bir yoludur. Kompost yapmaya başlamak, kullanılmış kahve telvesini ev bitkilerinize eklemek kadar basittir. Self dergisinin kompostla ilgili bu kılavuzuna göz atın (apartman dairesinde yaşıyor olsanız bile)!

11. Onarmayı ve Geri Dönüştürmeyi Öğrenin

Düğme dikmek, sigorta tamir etmek veya boyaya rötuş yapmak gibi beceriler öğrenmek için harikadır. Bu beceriler sürdürülebilir yaşam için de faydalıdır.

Dünya üzerindeki etkinizi en aza indirmek, satın aldığınız ürünlerin ömrünü uzatmak anlamına gelir. Tamir edilebilir giysileri ne sıklıkla atıyorsunuz? Bir kat boya ya da küçük bir ayarlama eski bir parçaya ne sıklıkla yeni bir hayat verir?

Mobilyaların geri dönüşümü genellikle vidaları sıkmak, zımparalamak ve boya eklemekten ibarettir. Doğuştan becerikli olmasanız bile, bunlar neredeyse herkesin öğrenebileceği basit becerilerdir.

Eşyalar için de yeni kullanım alanları bulun. Kapağı eksik bir kavanozu vazo olarak yeniden değerlendirin. Bir çentik, çizik veya göçük kolayca gizlenebilir. 

12. Bisiklet veya Yürüyüş

Bisiklete binmeyi seviyoruz. Çok sakinleştirici. Doğa ile bağlantı kurmak ve açık havada vakit geçirmek için harika bir yol. Benzer nedenlerden dolayı yürüyüşe çıkmayı da seviyoruz.

Spor salonu üyeliği için ödeme yapmak iyidir, özellikle de bunu motive edici buluyorsanız, ancak işlerinizi yürüyerek (veya iki tekerlek üzerinde) yaparak egzersiz yapmayı düşünün.

İşe arabayla gitmek yerine bisiklete binmek işe gidip gelmenin güzel bir yoludur. Otobüs ve banliyö trenleri gibi birçok toplu taşıma aracı bisikletinizi de binebilmenize olanak tanır. Trenle işe gidip geldikten sonra kısmen bisiklete binebilir veya bisikletinizi şehir içinde kullanabilirsiniz. 

Araçlarımızın dünya üzerinde önemli bir etkisi var. Havayı kirletmekten vahşi doğayı yollarla kaplamaya kadar, arabalar bir bisiklet ya da kendi ayaklarınız kadar sürdürülebilir değil.

Ayrıca bisikletin tatildeyken yeni bir şehri keşfetmek için harika bir yol olduğunu gördük. Bisiklete bindiğinizde ya da yürüdüğünüzde, bir tur otobüsünden görebileceğinizden çok daha fazlasını görebilirsiniz. 

13. Minimalist Bir Yaşam Tarzı Benimseyin

Daha önce de söylediğimiz gibi, minimalizm ve sürdürülebilir yaşam el ele gider. Daha azıyla yaşadığınızda, yaşam tarzınız daha sürdürülebilir olur. 

Etkimizin çoğu, ihtiyacımız olmayan şeyleri düzenli olarak satın almaktan kaynaklanıyor. Paketlenmiş gıdalar, şişelenmiş su ve sonunda çöpe giden tek kullanımlık kaplar satın alıyoruz.

Basit, minimalist bir yaşam tarzını benimsediğinizde, yalnızca kesinlikle ihtiyacınız olan şeyleri satın alırsınız. Daha azıyla yaşamayı ve önemli olana odaklanmayı öğreniyorsunuz. 

Minimalist bir yaşam tarzına geçtikçe dünyaya daha bağlı, çevre üzerindeki etkimizin daha bilincinde ve sürdürülebilirlik konusunda daha proaktif hale geldik. Bilinçli alışveriş yapıyoruz, daha az satın alıyoruz ve sadece sürdürülebilir olduğu için değil, aynı zamanda ruh sağlığımız için de iyi olduğu için bisiklete biniyoruz ve yürüyoruz. 

Sonuç olarak, daha az stresliyiz. Artık karşılayamayacağımız bir yaşam tarzına ayak uydurma ihtiyacı hissetmiyoruz. Daha hazırız ve daha dikkatliyiz. Kendimizi her zamankinden daha iyi ve sağlıklı hissediyoruz.

Sürdürülebilir yaşam tamamen doğa ile bağlantı kurmak ve onu takdir etmekle ilgilidir. Sadece bir gezegenimiz var ve eğer dünyamıza iyi bakmazsak, gelecek nesillerin tadını çıkarması için orada olmayacak. 

Kaynak: https://prettysimpledays.com/

Paylaş:

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir