Polyester kumaşı neden tercih etmemeliyiz?

Polyester, uluslararası araştırmalara göre vücut için en düşük frekanslı ve çevreye en çok zarar veren kumaştır. Bilindiği üzere hem erkeklerde hem de kadınlarda ciddi üreme sorunlarına neden olmaktadır. 

Düşük yapmak, kısırlık ve iktidarsızlık gibi durumlar, birçok çalışmada polyester kıyafetlerle ilişkilendirilmiştir. NIH çalışması, polyester içeren erkek iç çamaşırlarının doğum kontrolünde %100 etkili bir yöntem olarak kullanımı tartışılmaktadır.

Polyester, kömür, petrol ve su kullanılarak yapılan plastik benzeri bir malzemedir. Hava geçirmeyen ve giyildiğinde dayanılmaz terlemeye ve sıcaklığa neden olan bir malzemedir. Polyester, cilt tarafından emilen birçok zararlı kimyasal maddeyle işlenir ve potansiyel olarak kalp, karaciğer, böbrek ve deri hastalıklarına neden olur. 

Durumu daha da kötüleştiren bir gerçek olarak, polyester dünyamız için en kirletici kumaşlardan biridir. Polyester, binlerce mikroplastik lifleri su yollarına salar, bu da sonunda yeme, içme ve solunum yoluyla almamıza neden olur.  Özellikle iç çamaşırı seçerken organik kumaşlara yönelin, pamuk, keten, ipek gibi kumaşlar tercih edin.

Nasıl bilinçli tüketici olabilirim?

-Gerçekten bu ürüne ihtiyacım var mı?

-Bu ürünü alarak çevreye atık oluşturuyor muyum?

-Bunu almasam da yaşayabilir miyim?

-Ne kadar süre sonra yenisine ihtiyacım olacak? Ne kadar süre kullanabilirim bunu?

-Bunu alırken sadece kendimin faydası için mi tercih ediyorum, yoksa o anki alışveriş yapmanın verdiği haz için mi?

#bilinçlitüketim #ekolojikdenge #organikkumaş

Paylaş:

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir