Organik Pamuk Daha İyi – Organik Gerçekler

Organik pamuğun geleneksel pamuktan daha iyi olmasının birçok nedeni vardır. Organik yalnızca genetiği değiştirilmemiş tohumlar kullanır ve toksik sentetik kimyasallar, böcek ilaçları veya gübreler kullanılmadan yetiştirilir. Üretimi insan, hayvan ve çevresel etkiyi azaltır. Organik pamuğun organik olarak adlandırılabilmesi için bağımsız olarak sertifikalandırılması gerekir. Organik maddenin neden daha iyi olduğu hakkında daha fazla ayrıntı için okuyun!

Organik Pamuk Neden Organik Olmayan Pamuktan Daha İyidir:

1. Sürdürülebilirlik, her zaman

Organik sertifikasyonu güvenli çalışma koşulları, çocuk işçiliğinin olmaması ve işçiler için adil ücret gerektirir. Üretim su kaynaklarını korumalı ve tüm atık suyu arıtmalıdır. Tekstil işlemede yaygın olarak kullanılan, kansere, doğum kusurlarına ve diğer ciddi hastalıklara neden olabilecek klorlu ağartıcılara ve kimyasallara izin verilmez.

2. Organik hayat kurtarır

Her yıl dünya çapında geleneksel pamuk mahsullerine püskürtülen 2 milyar dolar değerindeki kimyasallar (bunların yarısı Dünya Sağlık Örgütü tarafından zehirli olarak nitelendiriliyor) 900’den fazla kayıtlı sentetik haşere kontrol ürününü içeriyor. Çiftçilerin bu kimyasallara maruz kalması mesleki hastalıklara neden oluyor ve her yıl 77 milyona kadar pamuk işçisi akut pestisit zehirlenmesine maruz kalıyor ve bu da 20.000’e kadar ölümle sonuçlanıyor. Kimyasallara maruz kalma nedeniyle Hindistan’da organik olmayan bir pamuk çiftçisinin ortalama yaşam beklentisi 30’lu yaşların ortasıdır.

3. Daha az su kullanır

Tek bir ortalama organik olmayan pamuklu tişörtün üretimi için ortalama 700 galon su gerekiyor. Bu bir tişört için yaklaşık 22 banyo küveti eder! Organik, daha sağlıklı toprak ve akıntıdan kaynaklanan daha az su kirliliği sayesinde üretim için %91 daha az su kullanır.

4. Doğayla çalışmak

Organik büyüme, çevreye düşük etkisi olan yöntemler ve malzemeler kullanarak doğayla denge kurmaya çalışan bütünsel bir tarım yaklaşımıdır. Bu, kimyasalları püskürtmek yerine yabani otları fiziksel olarak ortadan kaldırmayı, toprak sağlığını korumak için kompost kullanmayı, pestisit kullanmak yerine zararlıları yiyen faydalı böceklerin tanıtılmasını ve toprağı yenilemek ve erozyonu önlemek için büyüme mevsimleri arasında dönüşümlü olarak örtü bitkileri dikmeyi içerir.

Husufi’nin hayatı kolaylaştıran sürdürülebilir yaşam ürünleri için HusufiHome sayfasına bakabilirsiniz.

#organikpamuk #sürdürülebiliryasam

Paylaş:

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir