Kişilikteki Ego

Gezegenimizdeki, açgözlülük, bencillik, sömürü, zulüm ve şiddet bütün hızıyla devam etmekte ve yayılmaktadır.
Siz bunları temelde yatan işlevsel bir bozukluğun veya zihinsel bir rahatsızlığın bireysel ve kolektif tezahürleri olarak görmediğiniz müddetce, onları kişiselleştirme hatasına düşersiniz.

~

Belirli bir kişi veya grup için kavramsal bir kimlik oluşturur ve ”bu adam işte böyle birisi. Onlar da böyle insanlar, ” dersiniz.

~

Onların egosu ile kimliklerini karıştıran, aslında bu yanlış algılamayı kendisini haklı ve dolayısıyla daha üstün göstermek için kullanan ve tepkilerini başkalarını mahkum ederek, öfkelenerek ve düşman gördüklerine sinirlenerek göstermekte olan sizin kendi egonuzdur.

~

Bütün bunlar egoyu son derece tatmin eden şeylerdir. Bir süre sonra karşınızdaki kişiyi ”öteki” kişi olarak görmeniz öyle bir boyuta ulaşır ki, onunda sizin gibi bir insan olduğunu ve diğer insanlar gibi onun da sizinle aynı hayatın kökünden geldiğini tamamen unutursunuz.

~

Sizin başkalarında içerlediğiniz ve güçlü bir şekilde tepki gösterdiğiniz her şey, aslında sizde de mevcuttur. Ama bunların tümü de yanlızca bir egodur ve dolayısıyla kesinlikle kişisel değildir.

#Ego#Qi#Qigong

Paylaş:

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir