Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Sürdürülebilir Vegan Tekstil

Sürdürülebilir yaşam, minimalist ve vegan bir yaşam tarzının ayrılmaz bir parçası olduğu için daha fazla keşfetmek istediğimiz bir konu. Bununla birlikte, sürdürülebilir vegan dostu kıyafetler bulmak bizim için büyük bir sorun oldu ve eminiz ki sizin için de zorlayıcı olmuştur.

Vegan bir yaşam tarzını benimsemek, gardırobunuzdaki birçok yaygın tekstil ürününü ortadan kaldırır. Neyse ki zulüm içermeyen gardırobunuzu oluşturabileceğiniz pek çok uygun alternatif var.

Ancak, pleather, geleneksel pamuk ve sentetik tekstiller gibi en yaygın kullanılan vegan tekstil ürünlerinin birçoğu çevreye ve bunları üreten insanlara inanılmaz derecede zararlıdır.

Ne yazık ki, birçok geleneksel vegan moda markası, kullandıkları malzemeler önemli miktarda zarar vermesine rağmen kendilerini sürdürülebilir ve zulümsüz olarak tanıtmaktadır.

Gerçekten zulüm içermeyen bir gardırop, hayvanlar, insanlar ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerden kaçınan bir gardıroptur. İyi haber şu ki, gerçekten sürdürülebilir olan harika bir vegan tekstil yelpazesi var. Sürdürülebilir vegan gardırobunuzu oluştururken dikkat etmeniz gereken tekstil ürünleri için önerilerimiz aşağıda yer almaktadır.

1. Organik Pamuk

Konvansiyonel pamuk dünyanın en kirli mahsulüdür. Yetersiz koruma önlemleri, çiftçilerin ve çevrenin bu zararlı kimyasallara çok sayıda maruz kalması ve bunun sağlık üzerinde önemli etkileri olması anlamına gelmektedir.

Ayrıca küresel konvansiyonel pamuk tedarikinde önemli ölçüde zorla çalıştırma ve çocuk işçiliği söz konusudur. Yüksek maliyetli GDO’lu pamuk ve her yıl patentli tohum satın alma zorunluluğu, felç edici tarımsal borç nedeniyle yüksek oranda çiftçi intiharının doğrudan nedenidir. Bu etkilerden kaçınmak için pamuklu giysilerinizin organik olduğundan emin olun.

2. Lyocell ve Modal

Lyocell ve modal, odun hamurundan üretilen liflerdir. Bunların üretiminde kimyasallar kullanılır ancak zararlı solventler içermezler. Ayrıca, süreçler kapalı döngüdür (yani kimyasallar yakalanır ve tekrar tekrar kullanılır).

Ancak, odun hamuru sürdürülebilir bir kaynaktan gelmelidir. Bunu sağlamak için, Kuzey Amerika veya Avrupa’da üretilen modal arayın.

Çin ve Endonezya modalları Endonezya’daki yağmur ormanlarının yok olmasına neden olmaktadır. Tencel, sürdürülebilir odun hamurundan yapıldığı garanti edilen sertifikalı bir liyosel türüdür.

Bambu liyosel de mükemmel bir sürdürülebilir seçenektir çünkü bambu çok sürdürülebilir bir üründür. Bununla birlikte, piyasadaki çoğu bambu kumaş bambu viskozdur. Viskon, odun hamurunu tekstile dönüştürmenin başka bir yoludur, ancak zararlı çözücüler kullanır ve kimyasallar yakalanıp yeniden kullanılmaz. Viskon (bambu veya suni ipek) sürdürülebilir değildir ve kaçınılması en iyisidir.

3. Keten (Flax)

Bir vegan olarak keten tohumlarına muhtemelen çok aşinasınızdır. Keten, keten bitkisinin kamışından yapılan bir tekstildir. Avrupa ve Japonya’da birkaç bin yıldır geleneksel olarak üretilmektedir ve oldukça sürdürülebilir bir seçenektir.

Bununla birlikte, Çin ketenleri geleneksel gübreler kullanır ve daha fazla etkiye sahiptir, bu nedenle en sürdürülebilir seçenekleriniz için kaliteli Avrupa veya Japon ketenlerini arayın. Bu seçenekler aynı zamanda çok daha yüksek kalitelidir ve sürdürülebilir gardırobunuzu oluştururken bu çok önemlidir.

4. Kenevir

Kenevir, önemli çevresel faydaları olan bir başka harika bitki bazlı liftir. Marjinal arazilerde yetiştirilebilir, bu nedenle verimli arazileri gıda ürünlerinden uzaklaştırmaz. Kenevir oldukça yumuşaktır ve popülaritesi giderek artmaktadır.

5. Soysilk ve Barış İpek

Soysilk, tofu üretiminden arta kalan soya kalıntıları ile üretilen ipek benzeri bir kumaştır. Bununla birlikte, üretim sürecinde bilinen bir kanserojen olan formaldehit kullanır.

Özellikle ipek alternatifi arıyorsanız, bu makul bir seçenektir. Ancak biz Husufi olarak bunu aramak için yolumuzdan sapmazdık.

Bazı veganlar da Peace Silk giymekte rahat olabilir. Bu ipek, tamamen yetişkin güve kozayı terk ettikten sonra ipekböceği kozasından yapılır. Bu süreçte hiçbir solucan veya güve zarar görmez veya sömürülmez ve Peace Silk çiftlikten ziyade yabani olarak hasat edilir.

6. Ananas Derisi ve Diğer Sürdürülebilir Vegan Deriler

Geleneksel vegan deri, bozundukça zararlı kimyasallar sızdıran son derece zehirli bir tekstil olan PVC’dir. PVC asla sürdürülebilir olarak kabul edilemez, ancak ne yazık ki birçok vegan marka bunu bu şekilde tasvir ediyor.

Neyse ki, vegan deri ihtiyacınızı karşılamak için PVC’ye başvurmanıza gerek yok. Ananas derisi, meyvenin yetiştirilmesinden arta kalan yapraklardan üretilir ve tamamen biyolojik olarak parçalanabilir.

Şimdiden pek çok vegan ayakkabı markası tarafından benimsenmiştir ve araştırmaya değerdir. Kombucha derisi yeni bir gelişmedir ve bulunabilirliği artabilir, bu nedenle araştırmaya değer. Mantar kabuğundan yapılan deri benzeri bir malzeme olan mantar derisi, ayakkabı ve el çantalarında bir başka vegan seçenektir.

7. Geri Dönüştürülmüş Naylon ve Polyester

Geleneksel sentetik kumaşlar çevre için çok zararlıdır. Neyse ki, fabrikalardan gelen kumaş atıklarını veya tüketicilerin eski giysilerini alıp yeni tekstil ürünlerine dönüştüren geri dönüştürülmüş seçenekleri giderek daha fazla bulabilirsiniz.

Özellikle mayo ve külotlu çorap gibi giysiler için geri dönüştürülmüş seçenekleri tercih etmek faydalı olacaktır. Ancak, giysilerimizi yıkarken ortaya çıkan lifler okyanuslardaki mikroplastik kirliliğinin en büyük kaynaklarından biridir.

Sürdürülebilir vegan tekstiller hakkında son sözler:

Elbette, sürdürülebilir gardırobunuzu oluşturmak için giysilerinizi ikinci el satın almayı da tercih edebilirsiniz. Ancak sürdürülebilir giysilerinizin bir kısmını yeni almanın da önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunu yapmak, geleneksel moda endüstrisine karşı gerçekten sürdürülebilir alternatiflerimizi geliştirmemize yardımcı olur. Umarız bu liste size gardırobunuz için aynı zamanda sürdürülebilir olan vegan seçimler yapmanın mümkün olduğunu gösterir.

Kaynak: https://theminimalistvegan.com/sustainable-vegan-textiles/

Paylaş:

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir